Ondra Fejfar bere body na švěťáku v běhu do vrchu v Krkonoších
17. 09. 2021 Runsport Team Ondřej Fejfar

Ondra Fejfar bere body na švěťáku v běhu do vrchu v Krkonoších

Náš ambasador Ondra Fejfar se v polovině srpna zúčastnil závodu světového poháru organizace WMRA v běhu do vrchu. Tento závod byl zároveň vyhlášen jako Mistrovství České republiky v běhu do vrchu. O tom, jak Ondra celý závod prožíval, si můžete přečíst v jeho článku…

Ondra Fejfar – Jak jsem získal prémiové body do svěťáku

V půlce srpna zažily Krkonoše velkou běžeckou premiéru, když se v Janských Lázních konal u nás historicky první závod Světového poháru v běhu do vrchu. Světový pohár pod hlavičkou WMRA (World Mountain Running Association) zahrnuje letos 16 závodů po celém světě, především pak v Evropě a běží se na různorodých tratí od vertikálního kilometru až po nefalšované horské maratony.

Nekompromisní trasa a konkurence

Trať Krkonošského půlmaratonu se startem a cílem na malebné kolonádě v Janských Lázních měřila 22 kilometrů a vedla dvakrát přes vrchol Černé hory. Na závodníky čekalo převýšení 1150 metrů a mix těžkých výběhů od sjezdovek až po krátké výživné stojky následované ďábelsky rychlými úseky v sebězích.

Také to bylo nejspíš poprvé, kdy přímo v Krkonoších závodili Keňané. Ti už po mnoho let patří také v bězích do vrchu mezi absolutní světovou špičku. Na startu se sešli hned tři borci a jedna žena z Keni, všichni z rakouského týmu Run2toghether. Krom toho startovali také závodníci ze Slovinska, Maďarska, Španělska i Francie. Škoda, že nepřijeli Italové, jedni z nejlepších vrchařů, ale asi se zalekli rychlých českých seběhů po vrstevnici :-)

Inov-8 Terra Ultra G 270 – ideální univerzálky

Pro mě to byl rozhodně závod léta, na který jsem se několik týdnů poctivě připravoval. Trať jsem znal dopředu, a tak jasnou volbou byly boty Inov-8 Terra Ultra G 270, ostatně jako na většinu závodů, kde se střídají výběhy a seběhy. Jsou to skvělé trailovky až univerzálky, a navíc skvěle drží i na mokru. To ale nebyl případ Krkonošského půlmaratonu, kde bylo velké vedro a start v 9 ráno už byl tak na hraně.

-15% Inov-8 Terra Ultra G 270 W (S) coral / black

Inov-8 Terra Ultra G 270 W (S) coral / black

Dámská trailová univerzálka – pohodlnější, energičtější, přirozenější. Představujeme vám…

4 290 Kč 3 646 Kč
Detail

Jde se na start

Od začátku se hned z kolonády začalo poměrně ostře a první pětistovka po asfaltu do kopce roztáhla plíce asi každého z nás. Ovšem hned na to hurá na sjezdovku a na nejdelší stoupání závodu, na úvod celkem masakr. Tady už se závodní pole začalo dost drobit a já funěl na desátém místě s alespoň očním kontaktem na borce přede mnou. Věděl jsem, že když tenhle nepříjemný úvod přežiju, dál už to bude lepší.

Nahoře mě povzbuzuje přítelkyně, rodina a další blízcí lidé, a to mě nalévá neskutečnou krev do žil. Mám před sebou dlouhou běhavou část, kde trať převážně klesá po širokých cestách kolem Černé hory. Tady je to moje, tempem se dostávám těsně pod tři minuty na kilák a přibližuji se soupeřům. Terraultry na nohou mi právě tady prokazují ohromnou službu, protože nemusím moc řešit nerovnosti a drobnější kameny na trati. Navíc mi díky na Inovejty pohodlnému tlumení šetří nohy do rozhodující části závodu.

Na plný pecky

Postupně se propracovávám až na sedmé místo a poslední výběh po žluté ze Zrcadlovek na Černou horu (1 km / +250 m) zvládám s mrštností kamzíka a jako jeden z nejlepších. Nahoře mi opět fandí spousta lidí a já se připravuji na finální seběh z Černé hory zpátky do Jánek. Nejprve po sjezdovce, potom po sáňkařské Zvonkové cestě. Bojím se, aby mě někdo nedoběhl tak to dolů rvu co to dá. Nakonec jsou z toho nejrychlejší kilometry za 2:44 respektive za 2:48 v mém podání.

Zbývají poslední tři kilometry od lanovky přes Střední hřeben zpátky na kolonádu. Přede mnou nikdo, za mnou také ne, a tak se snažím udržet tempo a vlastně si tak trochu užívám poslední metry tohodle svěťáku. Dobíhám na sedmém místě a jako třetí z Čechů beru bronzovou medaile v rámci MČR v běhu do vrchu. Tento výkon také znamená nominaci na MS v běhu do vrchu v Thajsku, ale jeho osud je bohužel zatím dost nejistý.

Češi jako vždy top

Na prvních dvou místech dobíhají dva Keňané, kteří se na Černé hoře cítili jako doma. Kousek za nimi ale finišuje Marek Chrascina jako nejlepší z Čechů. V ženách zvítězila Keňanka, kterou však po celý závod mocně naháněla Barbora Macurová. Opět se tedy potvrdilo, že Češi patří v bězích do vrchu mezi světovou špičku, ostatně jako jsme dokázali už několikrát.

Trailové univerzálky, které by se vám mohly hodit:

-10% Inov-8 Trail Talon 290 M (S) blue/grey

Inov-8 Trail Talon 290 M (S) blue/grey

Pánská běžecká obuv Inov-8 Trail Talon 290 je názorným příkladem čistokrevného univerzálu…

3 690 Kč 3 321 Kč
Detail

-10% Inov-8 Trail Talon 290 M (S) black/grey/yellow

Inov-8 Trail Talon 290 M (S) black/grey/yellow

Pánská běžecká obuv Inov-8 Trail Talon 290 je názorným příkladem čistokrevného univerzálu…

3 690 Kč 3 321 Kč
Detail

-30% Inov-8 Trail Talon 290 M (S) blue/navy/yellow

Inov-8 Trail Talon 290 M (S) blue/navy/yellow

Pánské běžecké trailové boty Inov-8 Trail Talon 290 je názorným příkladem čistokrevného…

3 690 Kč 2 583 Kč
Detail

 

Kontaktní formulář

*
*
Odesláním tohoto formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Souhlasím s GDPR

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Runsport.cz , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.

Doprava zdarma při
nákupu nad 1 000 Kč

Pohybujeme se v horách,
naše produkty známe
a dokážeme vám poradit

Zaregistruj se a získej
exkluzivní slevu 5%

Získejte exkluzivní slevy a novinky na váš e-mail od expertů na kopce