Výběr běžeckých bot pro Annu Fernstädt
30. 06. 2021 Runsport Team Honza Dvořáček – Trailrun.cz

Výběr běžeckých bot pro Annu Fernstädt

Anna Fernstädt

Pro ty, kdo o Aničce ještě neslyšeli, tak tahle milá a sympatická dívka se jmenuje Anna Fernstädt a je česko-německá skeletonistka. Anička se skeletonu věnuje už od roku 2013. V roce 2018 se stala juniorskou mistryní světa. Na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu si dojela pro skvělé šesté místo. A vy si teď možná říkáte, co má skeletonistka společného s běháním nebo co to je vlastně ten skeleton…? :)

Co je to skeleton?

Začneme tedy postupně. Wikipedie říká, že „Skeleton je zimní sport podobný bobování. Závodník sjíždí dolů v důsledku působení zemské gravitace v ledovém korytě na speciálních nízkých saních vleže na břiše hlavou napřed. Saně pro skeleton vypadají jen jako tenká deska – na polstrované desce s držadly jsou zespodu připevněny ocelové nože, které kloužou po ledové dráze.“ To vše bez brzd v rychlostech až kolem 130 km/h.

Anna Fernstädtová při tréninku
Anna Fernstädt – trénink startu

Co má Anička společného s běháním a Runsportem?

Skeleton jako takový není jen o jízdě ledovým korytem, ale také o rychlém běžeckém startu. A právě sportovní přípravě pro tuto fázi se věnuje trenér Josef Andrle, který mimo Anny Fernstädt trénuje třeba také jednoho z nejlepších ultra maratonců světa Pavla Paloncýho nebo orientačního běžce Marka Mináře z našeho Runsport Teamu. Anička tedy hodně času věnuje běžeckému tréninku, a to jak objemové části, tak tréninku výbušnosti a síly.

Kvalitní běžecký trénink je také o výběru vhodné běžecké obuvi. Proto nás Anička se svým trenérem navštívila a společně jsme vybrali tři modely bot a shodou okolností jsme se všemi třemi modely trefili do značky Salomon.

O tom, jak probíhá trénink na skeleton a proč padla volba na výše uvedené modely se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Anna Fernstädtová a její trenér Josef Andrle
Anna Fernstädt a její trenér Josef Andrle

Anna Fernstädt o tréninku a výběru běžeckých bot

Od loňského roku tě trénuje kondiční kouč Josef Andrle, který se specializuje na běh. Jak důlěžitý je tedy běh ve tvém tréninku?

Tvoří absolutní základ, zejména proto, že uvede moje tělo i se skeletonem do pohybu. I když běžím relativně krátké vzdálenosti (15–19 kroků), právě tento první úsek rozhoduje významně o celkovém výkonu. Navíc celý start je na ledu a s jednou rukou na skeletonu, čili základy běžeckého pohybu jsou omezené a proto je potřeba trénovat několik druhů běhu. Navíc se poměrně velká část běží z kopce.

Na co všechno se při tréninku ještě zaměřujete?

Na dokonalou běžeckou koordinaci a techniku, dále na kondici jako celkovou zásobárnu energie, která mi umožní zvládat i dvouhodinové tréninky někdy i 2 denně. Tréninky jsou zaměřeny na rozvoj síly, rychlosti a svalového propojení, protože to mi pomáhá při rozvoji rychlosti.

Anna Fernstädtová a její trenér Josef Andrle
Anna Fernstädt a její trenér Josef Andrle

Předpokládám, že běháš i nějaký objem. Můžeš popsat tuhle objemovou fázi?

Většinou se jedná o nabírání základní aerobní vytrvalosti - po ránu. Tyto běhy nejsou nikterak dlouhé, cca do 45 minut. Dále se jedná spíše o běžecké tréninky zaměřené na sílu – výběhy různě dlouhých kopců a odrazovou sílu – také hodně v kopcích.

Při skeletonu je důležitý start a vzhledem k tomu, že je to na ledě, tak budou asi zásadní boty. Jaké boty používáš a čím jsou specifické?

Na led používáme specifické tretry s jemnými hřebíčky v přední části. Ty omezují klouzání na ledu a také umožňují odraz při běhu. Tyto boty jsou také specificky vytvrzené v přední části (kolem prstů), aby se s nimi dalo řídit a brzdit.

Anna Fernstädtová a boty Salomon
Výběr padl na značku Salomon.

Na trénink mimo led máš boty od nás. Můžeš popsat jednotlivé modely bot a vysvětlit, proč jste s trenérem vybrali právě tyto modely?

Ano, mám od vás 3 druhy bot a každé mají specifické použití a význam.

Na silnici a nabíhání základních objemů používám model Salomon Sonic Balance – boty mi výborně chrání pohybový aparát a usnadňují odrazovou fázi při základním běžeckém tréninku, celkově mi poskytují komfort a jsou dostatečně odrazové pro pohodový běh.

Do terénu používám Salomon Sense Ride 3 (edice Golden Trail Series) – tyto boty miluju a v terénu mi poskytují absolutní oporu a ochranu chodidel. V tréninku silové přípravy – při výbězích, mi ulehčují odraz a pomáhají mi zvládat i běh v kamenitém či jinak nerovném terénu.

Třetí boty, které miluju jsou Salomon S/LAB Sense 8 - i když jsou primárně určeny jako trailové závodky, já je výborně využívám při tréninku rychlosti na tartanu. Jsou krásně kontaktní, přilnavé, výborně oddropované pro rychlý odraz chodidla. Jsou lehoučké a byla to pro mne výborná volba.

Anna Fernstädt a majitel Runsportu Jindra Sadílek
Anna Fernstädt a majitel Runsportu Jindra Sadílek

Děkujeme za rozhovor a příjemně strávený den na běžeckém ovále v Šumperku a přejeme hodně štěstí do následující olympijské sezóny.

V čem tedy Anna běhá?

-72% Salomon Sonic 3 Balance W meadowbroo/wh/patina green

Salomon Sonic 3 Balance W meadowbroo/wh/patina green

Dámské silniční boty Tréninková obuv Salomon Sonic 3 Balance je ideální volbou pro běh po…

990 Kč
Detail

-50% Salomon Sense Ride 3 W LTD Edition white/black

Salomon Sense Ride 3 W LTD Edition white/black

Dámské běžecká obuv  Univerzální běžecká obuv do terénu na střední a dlouhé tratě.…

3 090 Kč 1 545 Kč
Detail

-35% Salomon S/LAB Sense 8 racing red/white

Salomon S/LAB Sense 8 racing red/white

Unisex závodní běžecká bota Tato ultralehká závodní speciálka byla vyvíjena za pomoci…

2 984 Kč
Detail

Aničku můžete sledovat zde:

Chcete se nás na něco zeptat? Napište nám…

*
*
Odesláním tohoto formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Souhlasím s GDPR

Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Runsport.cz , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.

Doprava zdarma při
nákupu nad 1 000 Kč

Pohybujeme se v horách,
naše produkty známe
a dokážeme vám poradit

Zaregistruj se a získej
exkluzivní slevu 5%

Získejte exkluzivní slevy a novinky na váš e-mail od expertů na kopce